
TV Bečej
TV Bečej
Redakcija TV Bečej | 13. novembar. 2019. | 9:50 | Zdravstvo
Odavno su lekari preporučivali svojim pacijentima plivanje u morskoj vodi za lečenje različitih bolesti i stanja. Čuveni engleski lekar, Ričard Rasel, 1769. objavio je disertaciju o koristima morske vode u lečenju "bolesnih žlezda". Korišćenje morske vode u medicinske svrhe zove se talasoterapija. Zahvaljujući svom sastavu, morska voda koja sadrži značajno veće količine minerala vrlo je korisna za kožu, za stanja poput psorijaze i ekcema.
Ono što posebno treba istaći jeste bogat sadržaj joda u morskoj vodi, zbog čega deluje antiseptično i ima zaceljujuća svojstva. Ispiranje nosa morskom vodom i plivanje u njoj smanjuje simptome polenske kijavice, sinusitisa i drugih disajnih tegoba (astma), jer morska voda čisti prirodne telesne tečnosti u sluznici disajnih puteva.
Vežbanje i plivanje u morskoj vodi je vrlo zdravo i okrepljujuće, smanjuje stres. Morski biolog Valas Nikols u svojoj knjizi ,,Plavi um”, objavio je naučne dokaze zašto boravak u morskoj vodi deluje meditativno na ljudski organizam, podstiče kreativno razmišljanje, smanjuje anksioznost, stres, vraća unautrašnji mir i podstiče saosećajno razmišljanje. Jedan od razloga je način na koji dišemo tokom plivanja i ronjenja. Ritmičnost disanja i naizmeničnost pokreta, u sadejstvu sa mineralima morske vode jačaju parasimpatički deo nervnog sistema koji opušta organe i smiruje mozak. Na taj način morska voda umiruje moždane talase i podstiče oslobađanje hormona koji pozitivno utiču na mozak.
Hidroterapija (aktivnost u vodi), plivanje, surfovanje smanjuju simptome depresije i leči nas, popravlja ono što je slomljeno unutar nas. Zbog toga se široko koristi u rehabilitaciji. Boravak u morskoj vodi aktivira temperaturne receptore ispod kože koji oslobađaju hormone poput endorfina, adrenalina i kortizola. Oni imaju terapijske koristi za mišićno-koštana stanja. Ponavljano izlaganje morskoj vodi pojačava funkcije parasimpatičkog živčanog sustava, što pomaže u radu organa, zbog povećanog oslobađanja dopamina i serotonina.Česta izloženost morskoj vodi takođe povećava imunitet tela.
Sve u svemu, redovna plivanje u vodi bogatoj mineralima je mudra zdravstvena navika.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo Vas da se prilikom pisanja komentara pridržavate pravopisnih pravila. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija neće odobriti komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara. Komentar će biti objavljen nakon što urednik pregleda tekst.
Uticaj plivanja u mineralizovanoj termalnoj vodi na naše zdravlje
Redakcija TV Bečej | 10. 12. 2019.
U četvrtak u III MZ merenje šećera u krvi i krvnog pritiska
Zorana Bogdanović | 9. 12. 2019.
Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej u četvrtak 12. decembra u prostorijama …
Porođajna sala u Bečeju spremna za dolazak beba na svet
Zorana Bogdanović | 8. 11. 2019.
Besplatni preventivni pregledi uspešni, ali nedostaju specijalisti
Zorana Bogdanović | 4. 11. 2019.
U nedelju u Bečeju, BPS, i Bačkom Gradištu besplatni preventivni pregledi
Vukašin Ljubojev | 30. 10. 2019.
Počela vakcinacija stanovništva opštine Bečej protiv sezonskog gripa
Redakcija TV Bečej | 17. 10. 2019.